Uwaga kleszcze!!!
Kleszcze stanowią coraz większe zagrożenie
każdego roku jest ich więcej. Wydłuża się sezon kleszczowy – zwiększa się ilość miesięcy w roku, kiedy jesteśmy narażeni na inwazję kleszczy. Poszerzają się obszary ich występowania, zwiększa się również ilość kleszczy zarażonych – przenoszących groźne choroby, w związku z czym wzrasta również częstotliwość zachorowań na choroby przenoszone przez kleszcze zarówno wśród ludzi jak i zwierząt.
Babeszjoza jest chorobą przenoszą przez kleszcze, które występują na znacznej części obszaru Polski, ze szczególnym uwzględnieniem terenów północnych, północno-wschodnich i wschodnich. Kleszcze należą do roztoczy pasożytujących z reguły na drobnych ssakach i gadach. Często jednak dorosłe osobniki atakują także większe zwierzęta stałocieplne takie jak psy, koty i lisy oraz człowieka. Kleszcze są bardzo odporne na głód i mogą przetrwać bez żywiciela od roku do nawet trzech lat.
Terenami o szczególnym zagrożeniu są lasy, łąki, parki i ogrody, zwłaszcza jeżeli są porośnięte wysoką trawą. Kleszcze wykazują wzmożoną aktywność sezonową: wczesną wiosną oraz latem i wczesną jesienią. Niemniej, ostrożność wskazana jest przez cały rok. Częstość występowania kleszczy (wg badań firmy Merial Ltd.)
Sam kontakt kleszcza ze zwierzęciem nie jest niebezpieczny i skutkuje ewentualnie mechanicznym uszkodzeniem skóry i wystąpieniem odczynu alergicznego. Istotne zagrożenie pojawia się wówczas, gdy kleszcz, który osiadł na zwierzęciu, jest sam nosicielem pasożytów, z których wyjątkowo niebezpieczny jest właśnie pierwotniak o nazwie Babesia canis, odpowiedzialny za wywołanie babeszjozy.
Babeszjoza to niezwykle groźna choroba przenoszona przez kleszcze, atakująca m.in. psy oraz koty. Nieleczona, bądź też leczona nieprawidłowo lub zbyt późno, prowadzi do śmierci zwierzęcia.
Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczania psa przed inwazją kleszczy jest regularne stosowanie preparatów przeciwkleszczowych!
W naszeych lecznicach dostępne są wszystkie profesjonalne preparaty przeciwkleszczowe.
Lekarze pomogą Państwu dobrać preparat najbardziej adekwatny do potrzeb zwierzaka.